Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi İlk Ne Zaman Uygulanmıştır? 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bariatrik Cerrahi İlk Ne Zaman Uygulanmıştır? 

Bariatrik cerrahi ilk ne zaman uygulanmıştır? Sorusu çoğunlukla obezite hastaları tarafından merak edilen bir konudur. Bariatrik cerrahi, obezite için kullanılan cerrahi bir tedavi çeşididir. Midenin üst kısmında, midenin alt kısmında ve üst bağırsakta veya her iki kısımda bu işlem yapılabilir. Uygulanan bu tedavi aslında 1950’lerden beri uygulanmaktadır ancak son yıllarda şiddetli obezitesi olan kişiler için bir seçenek olarak popüler hale gelmiştir. Günümüzde birkaç farklı tipte obezite cerrahisi mevcuttur.

Bariatrik Cerrahi Konusunda İlk Araştırma 

Bariatrik cerrahi ilk ne zaman uygulanmıştır? Konusunda çeşitli araştırmalar günümüzde hala mevcuttur. İlk obezite cerrahisi, 1954 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Iowa Üniversitesi Hastaneleri ve kliniklerinde Dr. William J. Wylie tarafından yapılmıştır. Ardından ise Dr. Alton kilo verme ameliyatı ile ilgilenen hastalar için kendi muayenehanesini açtığı 1978 yılına kadar popüler hale geldi. Bariatrik cerrahi, tip2 diyabeti ve aşırı vücut yağının neden olduğu diğer metabolik bozuklukları tersine çevirmedeki etkinliği nedeniyle dünya çapında obezite için en popüler tedavi olarak ifade edilmektedir.

Bariatrik cerrahi ilk ne zaman uygulanmıştır? Konusunun ardından bu alanda ilk araştırma ve araştırma yöntemi ABD’de yapılmış olup, bu çalışmanın ikincisi ise 1948 yılında Güney Afrika’da gerçekleşmiştir. Böylece yapılan uygulamalar ve araştırmalar ile birlikte günümüzde en çok tercih edilen obezite cerrahisi olarak bilinmekte ve talep görmektedir.

Bariatrik Cerrahi Uygulanma Kronolojisi 

Bariatrik cerrahi konusunda ilk kronoloji sıralamasına bakılacak olunur ise 1900’lerde ABD’de bariatrik cerrahi yapıldı. Ardında 1948’de Güney Afrika, morbid obezite için bir tedavi seçeneği olarak gastrik bypass ameliyatı sunan ilk ülke oldu.

Son olarak ise 1950’lerde bu tür prosedürlerin popülaritesinde bir artış görüldü ve 1960’larda dünya çapında yaygın bir uygulama haline geldi. Günümüzde ise hala tercih edilmektedir. En sık uygulanmakta olan bariatrik operasyonlar ise tüp mide ve gastrik bypass ameliyatlarıdır.

Leave a comment