Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Öncesinde Uygulanan Temel Testler Nelerdir?

Obezite Cerrahisi İle Verilen Kilolar Geri Alınır Mı? Cerrahi Sonrasında Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bariatrik Cerrahi Öncesinde Uygulanan Temel Testler Nelerdir?

Obezite artık dünyada yaygın olarak görülen ve tedavisi olan bir hastalık türüdür. Obezite dünyada yaklaşık 1 milyardan fazla insana etkileyen bir hastalık haline gelmeye başlamıştır. Dünya Sağlık Örgütünün gelecek verilerine göre bundan 10 sene sonra dünyada daha fazla insanın obez olacağı tahmin ediliyor. Yaygın olan obezite hastalığı için obez olan kişiler hemen tedavi altına alınır.

Obezitenin tedavisi için ilk olarak kişiye yaşamında farklı alışkanlıklar ve beslenme düzeni kazandırılır. Ayrıca obez kişilere fiziksel aktivite de yaptırılır. Ve ilaçlı bir tedavi programı da düzenlenir. Eğer obezite tedavi sürecinde obez kişiden herhangi bir olumlu cevap alınamazsa bu hastalar için obezite cerrahi işlemi uygulanır. Bu cerrahi işlem gerçekleşmeden önce bazı testler ve tetkikler yapılır.

Obezite Cerrahi İşleminin Uygulandığı Kişiler

Gerekli tedaviler ile verilemeyen kilolar sebebiyle obez kişilere obezite cerrahi işlemi uygulanır. Fakat bu cerrahi operasyon yapılmadan önce bazı tetkiklerde yapılmak zorundadır. Barietrik cerrahi öncesinde uygulanan temel testler nelerdir ile obezlik sorunu yaşayan hakkında en iyi bilgiyi verecektir. Bariatrik cerrahi öncesinde uygulanan temel testler ile kişinin sağlık bakımından risk oluşturabilecek her türlü sorunları bu testler ile kesinleşir.

Obezite cerrahisi bir diğer adıyla bilinen bariatrik cerrahi sindirim sisteminde yapılan değişiklikler ile obezlik sorunu yaşayanların kilo vermesi amaçlanır. Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan ve yaşta da 35’i geçen obez vatandaşlara bariatrik cerrahi işlemi uygulanabilir.

Obezite Cerrahi Prosedürü Yapılmadan Önceki Testler

Obezite cerrahi işlemi uygulanabilmesi için bir takım testlerin onaylanması zorunludur. Böylece obezlik sorunu yaşayan kişinin obezite cerrahi işlemine uyup uymadığı kontrol edilir. Bariatrik cerrahi öncesinde uygulanan temel testler nelerdir sorusunu pek çok obez vatandaş merak eder. Bu testler ise şunlardır.  İdrar tahlilleri, safra kesesi ultrasyonu, tam kan sayımı, kimya paneli bu testler arasından bazılarıdır.

Ayrıca ameliyatta olası bir durum yaşanmaması için kişinin göğüs röntgeni, ekokardiyografisi, kardiyolojik değerleri, pulmoner fonksiyon testlerinin de kontrolü zorunludur. Sizler de bariatrik cerrahi öncesinde uygulanan temel testler nelerdir sorusunu merak ediyorsanız internet üzerinden gerekli araştırmaları yapabilirsiniz.

 

Leave a comment