Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Sonrası Cinsel Yaşam

Tüp Mide Sonrası Sağlıklı Beslenme

Bariatrik Cerrahi Sonrası Cinsel Yaşam

Bariatrik cerrahi, obezite sorunu olan bireyler için tercih edilen bir cerrahi yöntemdir. Aslında bu yöntemler genel olarak bireylerin kilo kaybını sağlamakta olan müdahalelere verilen genel bir terimdir. Bariatrik cerrahinin farklı uygulama çeşitleri bulunmaktadır. Biliopankreatik diversiyon, gastrik bypass ve tüp mide operasyonu bu operasyonların isimlerindendir.

Bu üç çeşit arasında en çok tercih edilen ve uygulanan yöntem olarak gastrik bypass ön plana çıkmaktadır. Bu yöntem sayesinde kişiler çok hızlı bir şekilde kilo verme imkanına sahip olmaktadır. Zira kişi normalden çok daha hızlı bir şekilde doyarak daha kolay yoldan sindirim sağlamaktadır. Diğer yöntemler de aynı şekilde kilo vermek amacı ile tercih edilmektedir.

Obezite Cinsel Yaşamı Ne Yönden Etkiler?

Obezite rahatsızlığına sahip olan bireylerde genel olarak estetik kaygı daha ön plandadır. Bu sebeple ise kişilerde öz güven eksikliği söz konusu olabilmekte ve cinsel yaşamı olumsuz yönde etkilenmektedir. Kişiler kendi vücudundan utanmaktadır bu sebeple de cinsel yaşamdan uzak bir hayat tercih edebilmektedir. Bunun yanı sıra çok daha hızlı bir şekilde yorgunluk ve halsizlik söz konusu olabilmektedir. Kişiler cinsel tatmin yaşamakta zorlanmakta ve psikolojik olarak bu durumun etkisi altına girmektedir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Cinsel Yaşamda Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Bariatrik cerrahi sonrası cinsel yaşam çok daha keyifli bir hale gelmektedir. Zira bireyler kendileri ile barışma olanağı bulmakta ve vücudunu sevmeye başlamaktadır. Fakat cerrahi işlem sonrası dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar yer almaktadır. Doktorun belirtmiş olduğu süre boyunca cinsel ilişkiden uzak durmak en doğrusu olacaktır. Bu süre genel olarak 15-20 günlük bir zaman dilimini kapsamakta olup sonrasında cinsel ilişki için bir sorun söz konusu olmamaktadır. Fakat bireylerin cerrahi bir operasyon geçirmiş olduğu unutulmamalı ve özellikle ilk aylarda karın bölgesine gelebilecek olan darbeler ve sert hareketlerden kaçınması gerekmektedir. Cinsellik sırasında yapılan aktivitelerde bu hususlar göz önüne alındığında bireyin cinsel ilişkiye girmesi herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Üstelik kiloya bağlı yaşanan sorunlar da son bulmaktadır.

Leave a comment