Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Sonrası Saç Dökülmesi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Saç Dökülmesi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Saç Dökülmesi

Bariatrik cerrahi sonrası saç dökülmesi problemi bireylerin biyokimyasal bulgularına göre farklılık göstermektedir. Bariatrik cerrahi operasyonları sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus beslenme alışkanlığıdır. Diyetisyen kontrolünde hazırlanan diyet listeleri ile uyumlu bir yaşam tarzı oluşturulmasına özen gösterilmelidir. Bairatrik cerrahi sonrası saç dökülmeleri ortalama 2. ayın sonuna doğru başlamaktadır.

Bariatrik cerrahi operasyonları sonrasında alınacak önlemleri genetik faktörler de etkilemektedir. Özellikle sağlıklı ve dengeli beslenmeye yer verilmesi olumsuz durumları en aza indirgemektedir. Saç dökülmesi birçok kişi için olumsuz bir durum olarak değerlendirilmektedir. Psikolojik etkileri de göz önüne alındığında sağlıklı bir yaşam için spor ve dengeli beslenme listeleri oluşturulmaktadır.

Yapılan araştırmalara uygun olarak belirlenen durumların oluşmaması için kişilere belirli bir bilinç kazandırılmalıdır. Mevsim geçişleri ve genetik etkiler saç dökülmesinde önemli bir yere sahiptir. Uygulanan cerrahi operasyonlar da saç dökülmesini tetikleyebilir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yaşanabilecek Durumlar

Bariatrik cerrahi ve saç dökülmesi gibi sorunlar kişilerin vitamin-mineral eksikliklerine ve kolajen ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Saç dökülme probleminin yanı sıra birçok farklı durum ile karşılaşmak olasıdır.  Örneğin gerekli görülen takviye vitaminler alınmadığı takdirde ortaya çıkabilecek adet düzensizliği ve demir eksikliği de sayılabilmektedir.

Bariatrik cerrahi sonrasında düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığına geçilmesi öngörülür. Sağlıklı yaşam oluşturma bilincinin kazandırılması oldukça önemli bir detaydır. Cerrahi operasyonları göze alan kişilerin bazı kararlar alması olumsuz durumların önüne geçecektir. Beslenme ve kilo kontrolünün sağlanması için çeşitli kontroller yapılması uzman diyetisyenler tarafından sağlanmaktadır.

Bariatrik Cerrahi Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?

Bariatrik cerrahi sonrası saça etkisi en fazla araştırılan konu başlıkları içinde bulunur. Saç dökülmesi ortalama süreçte %15 civarında olmaktadır. Oluşabilecek olumsuz durumların farkında olmak ve bu doğrultuda takviye vitamin-mineral ve kolajen alınması desteklenmektedir. Böylece oluşabilecek olumsuz durumlar en aza indirgenmektedir.

Bariatrik cerrahi operasyon sonrasında kilo kaybının kontrol edilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle kişilerin yaşam şekli ve fiziki niteliklerine uygun olarak beslenme programları hazırlanmaktadır. Kan değerlerine uygun olarak seçilen vitamin-mineral ve kolajen takviyeleri olumlu sonuçlar verecektir. Fiziki ve genetik etkiler de göz önünde bulundurularak sağlıklı yaşam şartları oluşturulur. Bariatrik cerrahi sonrası kişilere sağlıklı yaşam algısı oluşturulduğunda olumsuz durumlar azaltılmış olacaktır.

Leave a comment