Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Kullanımı

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Kullanımı
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Kullanımı
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Kullanımı

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Kullanımı

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek protein kullanımı aşırı şişmanlık ve bu şişmanlığın beraberinde getirdiği hastalıklar sonucu ameliyat olan hastalar için çok önemlidir. Bariatrik cerrahi operasyon sonrası genel olarak bir beslenme yetersizliği olacağından hastanın günlük aldığı protein miktarı yetersiz kalacaktır. Yüksek proteinli beslenmenin önemi son zamanlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Bariatrik cerrahisi sonrasında yiyecek seçimleri değişkenlik göstereceğinden besin alımlarında azalmalar meydana gelir buda tüketilen besinlerin emiliminde azalmalara yol açmaktadır. Genel olarak beslenme yetersizliği ortaya çıktığından yüksek proteinli ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Bariatrik Cerrahi operasyonu neden yapılmalıdır?

  • Yaşam boyu kilo kaybının sürdürülmesine
  • Sağlıklı ve kaliteli yaşam standartlarının iyileştirilmesine
  • Obeziteye bağlı ölüm oranlarının azaltılması için tercih edilmektedir.

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek protein kullanımı zorlu bir süreç olan bariatrik cerrahi aşırı şişman olan hastalar için ilk tercih edilen bir beslenme türüdür. Operasyon öncesinde hasta ile ön görüşme yapılıp hastanın beklentileri doğrultusunda, hastaya ameliyat ile ilgili tüm süreç anlatılarak hasta bilgilendirilmelidir. Hastanın genel sağlık kontrollerinin taranması yapıldıktan sonra yapılacak operasyona karar verilmelidir. Sağlık çalışanları aynı zamanda hastanın genel durumuyla ilgili kontrollerinde ameliyat sonucunda oluşabilecek herhangi bir hasarı önlemek için hastanın beslenmesini yüksek proteinli ürünlerle desteklemektedirler.

Bariatrik  Cerrahi Sonrası Beslenmenin Önemi

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek protein kullanımı cerrahi operasyon sonrası yara iyileşmelerinde önemli bir yere sahiptir. Kişi hayvansal ve bitkisel proteinli gıdaları ancak normal beslenme sürecine geçtikten sonra alabilir. Bu süreci sorunsuz rahat atlatabilmek içinde takviye edici yüksek proteinli ürünleri almaları gerekmektedir.

Yüksek proteinli ürünler nelerdir?

  • Kırmızı et çeşitleri
  • Beyaz et olarak adlandırılan tavuk, hindi, balık ve çeşitli deniz ürünleri
  • Süt ve süt ürünleri
  • Çeşitli çerez türleri
  • Karbonhidratlar
  • Bakliyat çeşitleri

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek protein kullanımında kırmızı et ilk sırada yer almaktadır. Ancak kolestrolü olan kişiler genellikle beyaz et tüketimini tercih etmelidirler. Bunun yanı sıra süt yumurta, karbonhidratlar ile günlük protein ihtiyacı alınmalıdır.

Bariatrik cerrahi sonrası ortaya çıkan beslenme yetersizliği yüksek proteinli ürünlerin kullanımına ihtiyaç duyulmasını sağlamaktadır. İnsan vücudunda su ,yağ ve karbonhidrat oranları farklı olduğundan her bireyin günlük alması gereken protein miktarı da değişkenlik göstermesidir. Bariatrik cerrahi operasyon sonrası beslenme tamamen kişileştirilip yüksek proteinli ürünler ile desteklenmektedir.

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu