Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Sonrasında Beslenme Önerileriniz Nelerdir?

Bariatrik Cerrahi Sonrasında Beslenme Önerileriniz Nelerdir?

Bariatrik cerrahi ya da tip 2 diyabet hastalığı ile ilgili işlem sonrası beslenmeye önem vermek ve dikkat etmek oldukça önemlidir. Besin eksikliğinin olması durumunda kas dokusunda kayıplar meydana gelebilir. Bu durum da sağlığınızı olumsuz etkileyen bir durumdur. İster tüp mide ameliyatı ister gastrit bypass ya da diğer bariatrik cerrahi prosedürleri sonrasında önerilen ve hayatınızı etkileyen beslenme tarzı ile daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme İçin Ameliyat Sonrası Neler Yapılmalı?

Kişinin yaşına ve cinsiyetine uygun olarak vitamin-mineral ve protein tüketiminin oldukça önemi vardır. Günlük aktiviteye bağlı olarak gereken vitamin-mineral ve proteinleri içeren besin ve takviyeler yolu ile uygun bir beslenme programı hazırlamak oldukça önemlidir.

Önerilen Diyet Programı Nasıl Oluşmalı?

Özellikle ilk 14 günlük süre için Bariatrik cerrahi sonrasında beslenme önerileriniz nelerdir? Sorusu birçok hastanın merak ettiği süreçlerden biridir. Bu süreçte ilk 14 günde hasta sıvı döneminden 14-28 günlük süreçte püre dönemi gibi beslenme sürecine geçiş yapar. Katı gıdalara geçiş 28. günden itibaren başlamaktadır.

Bu süreç hastaların genel sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Sıvı dönem içinde lifli ve katı gıdalar tüketilmemeli ve önerilen diyet programına tam uyulmalıdır. Bu süreç içinde bazı besinlerden uzak kalındığı için vücudun artan ihtiyacına karşı vitamin-mineral ve protein alımı yetersiz kalmaktadır. Bu durumda, doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerisi ile takviye edici gıdalar kullanılmak üzere değerlendirilebilir. Gerekli gıda takviyeleri ve önerilen besinler ile ameliyat sürecinin daha rahat atlatılması sağlanır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Uzak Durulması Gereken Besinler

Cerrahi işlemler sonrasında Bariatrik cerrahi sonrasında beslenme önerileriniz nelerdir? Sorusuna cevaben hastalardan; yağlı besinlerden ve kızartmalardan uzak durması istenir. Ayrıca yüksek yağ içeren paça, işkembe ve yağı alınmamış kemik suları da bu grup hastalar için uygun değildir. Bunun yerine Bariatrik cerrahi sonrasında beslenme önerileriniz nelerdir? Sorusuna tavsiye olarak yağı alınmış et suyu ve tavuk suyu ile yapılan çorbalar önerilmektedir.

Özellikle şekerli besinleri tüketmek bu dönemde oldukça zararlıdır. Genelde hastaların Bariatrik cerrahi sonrasında beslenme önerileriniz nelerdir? Sorularına yanıt aradıkları görülür. Hastalardan şeker içeren besinleri tüketmemeleri istenmektedir. Sütlü tatlılar, rafine edilmiş şeker ve tatlandırıcılar da dâhil besinlerin kullanılması uygun olmaz. Mideyi rahatsız eden asitli içecekler, demli çay ve kafeinli kahve tüketimi de yasaklanmıştır.

Ameliyat sonrasında demir eksikliğine neden olan fazla çay tüketimi günde 2-3 bardaktan fazla olmamalıdır. Bu dönemi rahat atlatmak açısından beslenme uzmanınızın önerisi ile katı gıdalara geçmeden önce gerekli ise takviye edici gıdaların kullanılması vücudunuz için önemlidir. Gereken vitamin-mineral ihtiyaçlarınızı destekleyen toz multivitaminler doktorunuzun tavsiyesine göre kullanılabilir.

Su tüketimi özellikle günde en az 1,5 litre olacak şekilde olmalıdır. Ayrıca doktorun verdiği ilaçları mutlaka günlük olarak verilen dozda kullanmak gerekir.

 

 

Leave a comment