Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Her Obez Ameliyat Olabilir mi?

Her Obez Ameliyat Olabilir mi?

Her Obez Ameliyat Olabilir mi?

Her obez kişi ameliyat olabilir demek doğru değildir. Obezite ameliyatı, kilo kaybı yöntemleri arasında bir seçenek olmasına rağmen her obez kişinin ameliyat için uygun aday olup olmadığına karar vermek için detaylı bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Obezite ameliyatı düşünen bir kişinin genellikle aşağıdaki kriterlere uyması beklenir:

Beden Kütle İndeksi (BKİ): Obezite ameliyatı için uygun adaylar genellikle BKİ’si 40 ve üzeri olan kişilerdir. BKİ 35-40 arasında olan kişiler ise obezite ile ilişkili başka sağlık sorunları (diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi) varsa ameliyat adayı olabilirler.

 

Sağlık Durumu: Ameliyat öncesinde sağlık durumu değerlendirilir. Obezite, birçok sağlık sorununa yol açabilen bir durumdur. Obezite ameliyatı için uygun adaylar, obeziteye bağlı sağlık sorunlarından bazılarını deneyimliyor olabilirler. Ancak ameliyat riskleri ve yararları dikkate alınmalıdır.

 

Diyet ve Egzersiz Denemeleri: Obezite ameliyatı, kilo vermek için son çare olarak düşünülmelidir. Ameliyat öncesinde bireyin kilo vermek için diyet ve egzersiz gibi diğer yöntemleri denemiş olması beklenir. Bu durum, ameliyat sonrası uzun vadeli başarı için önemlidir.

 

Motivasyon ve İsteklilik: Obezite ameliyatı büyük bir yaşam tarzı değişikliği gerektirir. Ameliyat öncesinde kişinin ameliyatın gerektirdiği yaşam tarzı değişikliklerine uyum sağlayabileceği ve ameliyat sonrası sağlıklı bir yaşam sürdürebileceği konusunda motivasyonu ve istekliliği değerlendirilir.

 

Psikolojik Durum: Obezite ameliyatı adaylarının psikolojik olarak değerlendirilmesi önemlidir. Obezite genellikle duygusal ve psikolojik faktörlerle ilişkilendirilir. Ameliyat öncesinde bireyin psikolojik olarak desteklenmesi ve gerektiğinde tedavi alması gerekebilir.

 

Obezite ameliyatı, bir uzman ekibi tarafından değerlendirilen ve bireysel duruma göre önerilen bir seçenektir. Her bireyin durumu farklılık göstereceği için ameliyat olup olmama kararı bireysel olarak değerlendirilmelidir.

Leave a comment