Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide balonu operasyonu yaptırmaya hazırlanan kişiler, pek çok soru işareti ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan en sık sorulan soruların başında “mide balonu bir ameliyat mıdır?” sorusu yer almaktadır. Mide balonu ameliyat değildir ve bu nedenle, diğer mide küçültme operasyonlarına kıyasen daha sık tercih edilmektedir.

Mide balonu anestezi uzmanı eşliğinde hastaya genel anestezi verilerek uygulanmaktadır. Hasta işlem esnasında anestezi altında olduğu için ağrı hissetmemektedir. Operasyon sonrasında hasta aynı gün içinde taburcu edilmekte ve işlem sonrasında taburcu edilmeden önce birkaç saat doktor kontrolü altında tutulmaktadır. Mide balonu sonrasında komplikasyon gelişme olasılığı düşüktür ve olası komplikasyonlar hayati tehlike taşımamaktadır. Bu nedenle hasta aynı gün içinde taburcu edilmektedir.

Mide balonu işlemi sonrasında hastada bulantı ve ağrı olması normal karşılanmaktadır. Ancak bulantının işlem sonrasındaki ilk 1 hafta içinde geçmemesi halinde muhakkak doktora danışılmalı ve hastaya müdahale edilmelidir. İşlem esnasında kullanılan balon silikon yapılıysa ve hasta operasyondan 1 hafta sonra bile bulantı şikâyetiyle karşı karşıya kalıyorsa balon, mideye uygun boyutta küçültülmektedir. Balonun su veya hava ile dolu olması ve ayarlanabilir olmaması durumunda balon mideden tamamen çıkarılmaktadır.

Mide balonu işlemi ortalama 30 dakikada tamamlanmaktadır. İşlem endoskopik yöntemlerle yapıldığı için operasyon sonrasında kesi izi oluşmamaktadır. Mide balonu fazla kilolarından şikâyetçi olan kişilere, obezite hastalarına ve morbid obezlere uygulanabilen bir işlemdir. Bu nedenle işlem sonrasında kaç kilo verilebileceği kişinin vücut kütle indeksine bağlı olarak değişmektedir.

Mide balonu morbid obez ve obezite hastalarında mide küçültme ameliyatına hazırlık işlemi olarak uygulanırken, fazla kilolu olan bireylere zayıflama sürecini desteklemesi amacıyla uygulanır. Balon mideye takıldıktan ortalama 6 ay- 1 sene sonra çıkarılmaktadır. Kişinin bu süre zarfında beslenme uzmanının önerilerine uyması ve yaşam alışkanlıklarını düzenlemesi ideal kilosuna ulaşmasını sağlayacaktır.

Mide balonu, kilo problemi yaşayan ve belli bir vücut ağrılığının üzerinde olan her bireye uygulanabilen bir işlem olsa da mide fıtığı olan veya ülser hastası olan bireylere uygulanamamaktadır.

 

Leave a comment