Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Balonu Kaç Ay Midemde Kalır?

Tüp Mide Sonrası Beslenme Tavsiyeleri

Mide Balonu Kaç Ay Midemde Kalır?

Mide balonu obezite hastalarının kilo vermelerine yardımcı olabilmek amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem dünya üzerinde çok fazla tercih edilen yöntemlerden birdir. Mideye endoskopik yöntemlerle yerleştirilen mide balonu belli bir süre boyunca midede kalmalı ki tedaviyi gerçekleştirsin. Mide balonu kaç ay midemde kalır sorusu da hastalar tarafından uzmanlara sık sık sorulan sorulardan biridir.

Mide balonlarının sabit hacimli olanı midede genellikle 6 ay süre boyunca kalır. Endoskopik yöntem ile mide içerisinden 6 ay sonra içindeki sıvı çekilerek çıkartılır. Yutulabilir mide balonları da mideden çıkartılmaz. Mide balonunun yutulmasından sonra 16 hafta geçince üzerindeki valf sistemi açılarak söndürülmesi üzerine mide balonunun bağırsaklardan dışarı atılması sağlanır. Bu yola yerleştirilen mide balonunda ameliyat gerektirmez.

Mide Balonu Operasyonundan Sonra

Hastaların mide balonunu vücutlarına yerleştirilmesinden sonra ya da hastalar tarafından mide balonunun yutulmasından sonra hastaların en çok merak ettikleri sorulardan biri olan mide balonu kaç ay midemde kalır sorusu olmaktadır. Bu sorunun cevabı yukarıdaki yazıda verildi. Ama hastaların bu gibi operasyonlardan önce merak ettiği daha birçok soru vardır. Bunlardan biri de mide balonu mideye yerleştikten sonra nelere dikkat edilmesi gerektiğidir.

Normal şartlarda birçok hasta mide balonu midesine yerleştikten 2 gün sonra normal hayatına geri döner. Bazı hastalar ise mide bulantıları, kusmalar, mide krampları yaşadığından normal hayatlarına geri dönmeleri biraz uzun sürebilir. Bu gibi durumların daha uzun süre yaşanmaması için hastaların doktorlar tarafından yapılan bilgilendirmelere uymaları gerekir. Doktorların hazırladığı diyetleri uygulamalılardır. Yaşam tarzındaki değişiklikleri hayatlarına uyarlamalıları gerekir.

Mide Balonunun Tipine Göre Vücutta Kalma Süresi Değişir Mi?

Mide balonları ile kilo vermek isteyen hastaların mide balonu kaç ay midemde kalır sorusu kafalarını kurcalar. Bu şekilde bir yöntemle tedavi olmak isteyen hastaların yaptığı araştırmalar sonucunda mide balonlarının hepsinin etki mekanizmasının aynı olduğunu görürler. Bazı mide balonları 6 ay bazıları ise 12 ay vücut içerisinde kalır. Bu iki balon arasındaki fark hacimlerinin sabit olması ya da ayarlanabilir olmasıdır.

6 aylık balon sabit hacimlidir. İlk 6 ayda kilo vermenin daha çok mümkün olduğu düşünüldüğünden bu balon tipi daha çok tercih edilir. 12 aylık balon ise hacmi ayarlanabilir bir balondur. Gerektiği zamanlarda hacmi azaltılabilir ya da arttırılabilir.  Hastaların durumları göz önüne alındıktan sonra uzman doktorlar hangi balonun kullanılacağına hastaları ile birlikte karar verirler.

 

 

Leave a comment