Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Obezite Cerrahisiyle Kronik Hastalıklar da Kontrol Edilir mi?

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Mide balonu endoskopik yöntemler ile mide içerisine yerleştirilir. Mide balonunun takılmasının sebebi kişinin çok kısa sürede hızlı kilo verebilmesidir. Endoskopik yöntemler ile vücuduna takılan balon yine endoskopik yöntemler sayesinde vücuttan çıkarılır. Hastaya sedasyon verildikten sonra endoskopi cihazı mideye iner ve balon söndürülür. Sönmüş balon yine ağız yolu ile mideden çıkışı yapılır. Mide balonu çıkarıldıktan sonra hafif mide bulantısı oluşabilir. Bazı kişilerde mide bulantısının dışında iştah açılması da görülebilir. Mide balonu nasıl çıkarılır sorusu oldukça merak edilir.

Mide Balonu Çıkarıldıktan Sonra Ağrılar Oluşur Mu?

Mide balonu nasıl çıkarılır şeklinde birçok insan merak edebiliyor. Mide balonu hastadan dikkatli bir şekilde çıkarılır. Bu nedenle herhangi bir ağrı durumu meydana gelmez. Hastaya genel anestezi verilerek işlem çok daha rahat bir düzen içerisinde yapılabilir. Midede ciddi ağrıların oluşmaması için beslenme şekline dikkat edilmesi gerekiyor. Yiyecek ve içeceklerin programlanmış olması gerekiyor. Gereğinden fazla kalori almak midenin besinleri öğütmesini zor bir hale getirebilir. Bazı programlar aralarında öğün bulunan beslenme programlarından meydana geliyor. Örneğin havuç   veya elma yenilerek ara öğünler atlatılabilir. Bu sayede mide hem besin ihtiyacını karşılıyor hem de yorulmuyor.

Mide Balonu Çıkarıldıktan Sonra Uygulanan Diyet

Hastalar cerrahlar tarafından önerilen beslenme düzenlerine uyum sağlamaları gerekiyor. Bu sayede istenilen verimli sonuçlar ortaya çıkabilir. Mide prosedüründe ilk 3 gün sıvı alımına dikkat edilmesi önemlidir. Prosedürün 10. gününe geçildikten sonra hasta yavaş yavaş katı gıdalar tüketmeye başlayabilir. Kilo kaybı ilk haftalarda önemlidir ve hızlı gerçekleşir. Her yemekten sonra mutlaka yavaş bir şekilde 1 bardak su içilmesi gerekiyor. Su oturarak içilmelidir çünkü ayakta içilen su mideye zarar verir. Uygulanan diyet sonrasında mide alanında riskli durumların meydana gelmesine imkân tanınmamış olunuyor.

Mide Balonu Sonrası Yaşama Adaptasyon Süreci

Mide balonu sayesinde yaşam daha sağlıklı ve yaşanabilir bir hale geliyor. Özellikle erkekler ilk haftalarda 4-7 kilo arasında zayıflayabilir. 3 ve 6. haftalarda iştah durumu güçlenmeye başlar. Sonrasında minimal seviyeye inip hastanın istediği kiloya ulaşabilmesi amaçlanır. 7 ve 12. haftalarda kilo verme düzeninde yavaşlama oluşur. Bu durum çok normaldir çünkü vücut adaptasyon sürecine geçmektedir. Zaman içinde mide yediği besinleri daha kolay sindirim sistemine iletir. Mide balonu nasıl çıkarılır hakkında ayrıntılı bilgi alınabilir.

 

 

Leave a comment