Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Obezite Cerrahi Sonrası Vitamin Ve Mineral Kullanımı

Obezite Cerrahi Sonrası Vitamin Ve Mineral Kullanımı
Obezite Cerrahi Sonrası Vitamin Ve Mineral Kullanımı
Obezite Cerrahi Sonrası Vitamin Ve Mineral Kullanımı

Obezite Cerrahi Sonrası Vitamin Ve Mineral Kullanımı

Obezite cerrahi sonrası vitamin ve mineral kullanımı aşırı şişmanlık ve bu şişmanlığın beraberinde getirdiği hastalıklar sonucu ameliyat olan hastalar için çok önemlidir. Obezite cerrahi ameliyat sonrası genel olarak bir beslenme yetersizliği olacağından hastanın günlük aldığı protein miktarı yetersiz olacaktır.

Obezite cerrahi sonrası vitamin ve mineral kullanımı operasyon sonrası büyük önem taşımaktadır. Obezite cerrahisi sonrasında yiyecek seçimleri değişmektedir. Yiyecek seçimlerinin değişmesi besin alımlarında azalmaları meydana getireceğinden tüketilen besinlerin emiliminde azalmalara neden olur. Genel olarak beslenme yetersizliği ortaya çıktığından yüksek proteinli ürünler, çeşitli vitamin ve minerallerle desteklenmelidir.

Obezite Cerrahi operasyonu neden yapılmalıdır?

  • Yaşam boyu kilo kaybının sürdürülmesine
  • Sağlıklı ve kaliteli yaşam standartlarının iyileştirilmesine
  • Obeziteye bağlı ölüm oranlarının azaltılması için tercih edilmektedir.

Zorlu bir süreç olan obezite cerrahi aşırı şişman olan hastalar için ilk tercih edilen bir beslenme protokolüdür. Operasyon öncesinde hasta ile tüm detaylar görüşülüp hastanın beklentileri sorgulanmalı, hastaya ameliyat ile ilgili tüm süreç anlatılarak hasta bilgilendirilmelidir. Hastanın genel sağlık kontrollerinin tamamlanmasından sonra yapılacak operasyona karar verilmelidir. Doktor aynı zamanda hastanın genel durumuyla ilgili kontrollerinde ameliyat sonucunda oluşabilecek hasarı önlemek için bireyin beslenmesini yüksek proteinli vitamin ve mineral kullanımını önermelidir.

Obezite Cerrahi Sonrası Beslenmenin Önemi

Obezite cerrahi sonrası vitamin ve mineral kullanımı ile beslenme cerrahi operasyon sonrası yara iyileşmelerinde önemli bir yere sahiptir. Kişi hayvansal ve bitkisel proteinli gıdaları ancak normal beslenme sürecine geçtikten sonra alabilir.

Obezite ameliyat çeşitleri

  • Mide balonu
  • Tüp mide ameliyatı
  • İleal interpozisyon
  • Transit bipartisyon

Günümüzde obezite hastalıkları sadece ülkemizde değil tüm dünyada giderek artmaktadır. obezite ameliyat sonrası herhangi bir zararla karşı karşıya kalmamak için mutlaka uzman hekimler tarafından yaptırılmalıdır.

Obezite cerrahi sonrası ortaya çıkan beslenme yetersizliği yapılan ameliyatın türüne göre değişkenlik göstermektedir. İnsan vücudunda su ,yağ ve karbonhidrat oranları farklı olduğundan her bireyin günlük alması gereken protein miktarı da değişkenlik göstermesidir. İşin içine obezite operasyon girdikten sonra beslenme tamamen kişileştirilip yüksek proteinli ürünler ile desteklenmektedir.

Leave a comment