Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tip 1 Kolajen Nedir?

Tip 1 Kolajen Nedir?
Tip 1 Kolajen Nedir?
Tip 1 Kolajen Nedir?

Tip 1 Kolajen Nedir?

Tip 1 kolajen nedir? Sorusuna erilen cevap ile birlikte vücudun temel ihtiyacı olan protein miktarının yaklaşık üçte birini karşılayan kolojen tip açıklığa kavuşmaktadır. Vücut içerisinde en fazla bulunan kolojen çeşidi olan tip 1 kolojen, parçaları oluşturan eozinofilik liflerin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Kemiklerden başlayarak cildi korumasına kadar, bağları bir arada tutma özelliği bulunmaktadır.

Tip 1 Kolojenin Faydaları

Tip 1 kolajen nedir? Sorusunun ardından kolojenin sağlamış olduğu faydaların neler olduğu sorusu ortaya çıkmaktadır. Vücudun her türlü ihtiyacını karşılayan kolojenin kısaca faydaları şu şekildedir;

 • Cildi sıkılaştırarak kırışıklık ve sarkmaların önüne geçer. Cilde pürüzsüz ve parlaklık kazandırmaktadır.
 • Doku yapısını güçlendirerek damarların esnemesine yardımcı olmaktadır. Böylece vücuttaki dolaşım sistemini kuvvetlendirerek düzene girmesini sağlamaktadır.
 • Eklemler arasındaki sıvıların korunmasını sağlayarak, eklem ağrılarının önüne geçer ve eklemlerin esnek olmasını sağlamaktadır.
 • Kolojen içindeki amino asit olan gilisin sayesinde mide asit üretimini gerçekleştirir ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır.
 • Tip 1 kolajen nedir? Sorusu altında, saçların köklerini ve pigmentlerini koruyarak, saçların sağlıklı ve gür çıkmasına yardım etmektedir.
 • Vücutta bulunana yaraların iyileşmesi, hastalıkların tedavisi süresinin kısalmasını sağlamaktadır.
 • Vücuttaki yağ toplarını dengeli şekilde dağıtarak selülit oluşumunun önüne geçmektedir.

Neden Tip 1 Kolojene İhtiyaç Artar?

Tip 1 kolajen nedir? Sorusu ile birlikte vücudun ne zaman ihtiyaç duyduğu sorusu da cevaplanabilmektedir. Tip 1 kolojen vücut tarafından kendiliğinden üretilmektedir. Ancak bazı durumlarda vücut takviye kolojene ihtiyaç duyar, bunun sebepleri şunlardır;

 • Aşırı derecede alkol ve sigara içmek,
 • Kan şekerinde ani şekilde meydana gelen yükselme,
 • Güneş ışığına fazla süre maruz kalma,
 • Beslenme alışkanlıklarının yanlışlığı,
 • Uyku sorunları,
 • Paketlenmiş şekilde sunulan gıdaları tüketmek,
 • Havalarda meydana gelen kirliliğe maruz kalmaktır.

Tip 1 kolajen nedir? sorusu bu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kolajen eksikliği veya kolajen üretiminin durması kişi yaşının ilerlemesine bağlı olarak da görülmektedir. Kolajen seviyesi her zaman kontrol altında tutularak, eksilme veya durma görüldüğü andan itibaren doktor muayenesine girilerek, önerisi ile birlikte takviyelere alınmalıdır.

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu