Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Sonrası Beslenme

Tüp Mide Sonrası Beslenme
Tüp Mide Sonrası Beslenme
Tüp Mide Sonrası Beslenme

Tüp Mide Sonrası Beslenme

Tüp mide sonrası beslenme operasyonunu başarı katsayısını artırmak için büyük bir önem taşımaktadır. Midenin büyük bir bölümünün kesilerek çıkarılmasında sonra kalan kısmın tip haline getirilmesi ile mide hacmini küçültmeye dayanan operasyon sonucunda gıda alımı büyük bir oranda düşmektedir. Daha hızlı doyma noktasına ulaşılmakta ve böylece kilo verme hem hız kazanmakta hem de daha kolay olmaktadır.

Tüp Mide Operasyonu Sonrasında Beslenme Süreci

Tüp mide sonrası beslenme aşamalı olarak geçilen süreci gösterir. Tüp mide olan bir kişi eski beslenme alışkanlığını tam olarak terk etmektedir. Uzmanların kontrolü altında yeni bir beslenme programı uygulanmaktadır. Beslenme programının tam olarak işlemesi için geçen süreçler ise şu şekildedir;

  • Sıvı beslenme süreci: Operasyonun hemen ardından hasalarda kaçak ve kanama risklerinin izlenmesi ve zamanında müdahale edilmesi için ilk 15 gün boyunca sadece sıvı gıdalar ile beslenme sürecidir. Ayrıca hacmi küçülen midenin uyum sağlaması sağlanmaktadır.
  • Püre beslenme süreci: 15 gün sonunda hastaların kontrollü bir şekilde çatal ile ezilmiş veya püre haline getirilmiş gıdaların tüketildiği süreçtir. İki hafta boyunca kademeli olarak uzmanların kontrolünde uygulanmaktadır.
  • Katı beslenme süreci: Tüp mide sonrası beslenme dönemi arasında en uzun süre devam eden süreçtir. Püre döneminin sona ermesi ile başlayan katı beslenme ömür boyu sürecek bir beslenme programı ile devam ettirilmektedir.

Katı beslenme dönemine geçen her hasta diyet uzmanlarının hastanın vücut durumu ve yapısı bakımında uygun olarak hazırlamış olduğu beslenme programına eksiksiz şekilde uyum sağlamalıdır.

Neden Tüp Mide Sonrası Dikkatli Beslenme?

Tüp mide sonrası beslenme süreçlerinden herhangi birisinin aksatılması ya da tam olarak uygulanmaması sorunlara neden olmaktadır. sıvı dönemin aksatılması ile zımbalardan kaçak ve kanama riski ortaya çıkmaktadır. püre sürecinin aksatılması ile yeni mide yorulmakta ve gıda alımı sonrasında sorunlar yaşanmaktadır.

Tüp mide sonrası beslenme sürecinde katı beslenme dönemi eksik ya da yanlış uygulanırsa verilen kilolar hızlı bir şekilde yeniden alınmakta, esnek yapısı nedeni ile küçük olan mide eksi, geniş haline kısa süre içinde dönmektedir.

 

 

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu