Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Vitamin Ve Mineral Takviyesi Nedir?

Vitamin Ve Mineral Takviyesi Nedir?
Vitamin Ve Mineral Takviyesi Nedir?
Vitamin Ve Mineral Takviyesi Nedir?

Vitamin Ve Mineral Takviyesi Nedir?

Vitamin ve mineral takviyesi nedir; yoğun iş temposuyla gün boyu koşuşturmalarda fazlasıyla efor sarf ederiz. Bu koşuşturmalar sonucu vücudumuzun direnci düşer. Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi ve verimli çalışması için gerekli olan proteinleri gün boyu tükettiklerimizden alamayız. Vücut direncini düşürmemek günlük fonksiyonlarını düzenli ve eksiksiz yerine getirebilmek için vitamin ve mineraller takviyesi gerekmektedir.

Vitamin ve mineral takviyesi nedir; vücudumuz birkaç vitamin dışında üretemediği vitaminler için dışarıdan takviyeler olmazsa olmazlardandır.

Kaç Çeşit Vitamin Vardır?

  • Suda çözünen
  • Yağda çözünen olmak üzere iki çeşit vitamin vardır.

Yağ dokularımızda ve karaciğerlerimizde depolanan vitaminler yağda çözünen vitaminlerdir. Bu tip vitaminlerin emilimi yağlar yardımıyla sağlanır. Yağda çözünen vitaminler; A, E, D ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminlerdir. Yumurta balık, süt, karaciğer, kayısı, peynir, kavun, ıspanak, şeftali, karaciğer ve brokolide bol miktarda bulunur.

Vitamin ve mineral takviyesi nedir? sorusu altında, suda çözünen vitaminler ise; vücutta uzun süre depolanmaz. Günlük ihtiyacın fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır. Kalan vitaminler vücut tarafından kullanıldığından düzenli olarak alınmalıdır. Suda çözünen vitaminler; özellikle B ve C vitaminleri suda çözünen vitaminlerdir.

  • A vitamini: Kemik gelişimi, göz ve cilt sağlığı için oldukça faydalı bir vitamindir. Süt, yumurta, yeşil sebzeler, karaciğer, baklagiller, havuç ve cevizde bol miktarda bulunur.
  • B vitamini: solunum, sinir ve sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlar. B vitamini açısından tahıl ve tahıl ürünleri, kırmızı et, süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler de bol miktarda bulunur.
  • Vitamin ve mineral takviyesi nedir? ile ilgili olarak B 12 vitamini vücudumuz için çok önemlidir. Genel olarak hayvansal gıdalar, deniz ürünleri ve sıya sütünde bulunur. Merkezi sinir sistemini koruyan ve kırmızı kan hücresi üretimini sağlar. B 12 vitamini eksikliği kansızlık ve depresyona yol açar. Besinlerden alınamadığı durumlarda B12 iğnesi ve hapları ile takviye alınır.
  • C vitamini: Vücut direncini ve kemikleri güçlendirir. Antioksidan özeliğinden dolayı vücudumuzu UV ışınlarına karşı korur. Ananas, turunçgiller, domates, portakal, mandalina, maydanoz, lahana, böğürtlen, biber ve limondan alınır.
  • D vitamini: Kemiklerin ve dişlerin güçlenmesinde etkilidir. Balık, karaciğer, yumurta, tereyağı ve peynirde bulunur.
  • E vitamini: göz sağlığını korumada etkilidir. Kırmızı et, süt ve süt ürünleri ve bitkisel yağlarda bulunur.
  • K vitamini: Kanı pıhtılaştırma özelliği vardır. Kırmızı et, mısır, pirinç, yeşil sebzeler ve ciğer de bulunur.

Vücudumuzun yapı taşı olan vitamin ve mineral takviyesi nedir? kapsamında mineral içeren besinler: Kalsiyum, iyot, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko da bulunur

Vitamin Ve Mineraller Vücudumuzda Ne İşe Yarar?

*Diş ve diş etlerimizi korur

*Enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır.

*Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

*Karaciğer yağlanmasını engeller.

*Kalp rahatsızlığına iyi gelir.

*Kan şekerini dengeler.

Vitamin ve mineral takviyesi nedir; Vücut direncini, kemikleri güçlendiren vitamin ve mineral ihtiyaçları yaş ve cinsiyete göre değişir. Vücut direncini düşürmemek ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için vitamin ve mineral takviyesi ile mutlaka desteklenmelidir.

 

Leave a comment