Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Vitamin Ve Mineral Takviyesi Nedir?

Vitamin Ve Mineral Takviyesi Nedir?
Vitamin Ve Mineral Takviyesi Nedir?
Vitamin Ve Mineral Takviyesi Nedir?

Vitamin Ve Mineral Takviyesi Nedir?

Vitamin ve mineral takviyesi nedir; yoğun iş temposuyla gün boyu koşuşturmalarda fazlasıyla efor sarf ederiz. Bu koşuşturmalar sonucu vücudumuzun direnci düşer. Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi ve verimli çalışması için gerekli olan proteinleri gün boyu tükettiklerimizden alamayız. Vücut direncini düşürmemek günlük fonksiyonlarını düzenli ve eksiksiz yerine getirebilmek için vitamin ve mineraller takviyesi gerekmektedir.

Vitamin ve mineral takviyesi nedir; vücudumuz birkaç vitamin dışında üretemediği vitaminler için dışarıdan takviyeler olmazsa olmazlardandır.

Kaç Çeşit Vitamin Vardır?

  • Suda çözünen
  • Yağda çözünen olmak üzere iki çeşit vitamin vardır.

Yağ dokularımızda ve karaciğerlerimizde depolanan vitaminler yağda çözünen vitaminlerdir. Bu tip vitaminlerin emilimi yağlar yardımıyla sağlanır. Yağda çözünen vitaminler; A, E, D ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminlerdir. Yumurta balık, süt, karaciğer, kayısı, peynir, kavun, ıspanak, şeftali, karaciğer ve brokolide bol miktarda bulunur.

Vitamin ve mineral takviyesi nedir? sorusu altında, suda çözünen vitaminler ise; vücutta uzun süre depolanmaz. Günlük ihtiyacın fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır. Kalan vitaminler vücut tarafından kullanıldığından düzenli olarak alınmalıdır. Suda çözünen vitaminler; özellikle B ve C vitaminleri suda çözünen vitaminlerdir.

  • A vitamini: Kemik gelişimi, göz ve cilt sağlığı için oldukça faydalı bir vitamindir. Süt, yumurta, yeşil sebzeler, karaciğer, baklagiller, havuç ve cevizde bol miktarda bulunur.
  • B vitamini: solunum, sinir ve sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlar. B vitamini açısından tahıl ve tahıl ürünleri, kırmızı et, süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler de bol miktarda bulunur.
  • Vitamin ve mineral takviyesi nedir? ile ilgili olarak B 12 vitamini vücudumuz için çok önemlidir. Genel olarak hayvansal gıdalar, deniz ürünleri ve sıya sütünde bulunur. Merkezi sinir sistemini koruyan ve kırmızı kan hücresi üretimini sağlar. B 12 vitamini eksikliği kansızlık ve depresyona yol açar. Besinlerden alınamadığı durumlarda B12 iğnesi ve hapları ile takviye alınır.
  • C vitamini: Vücut direncini ve kemikleri güçlendirir. Antioksidan özeliğinden dolayı vücudumuzu UV ışınlarına karşı korur. Ananas, turunçgiller, domates, portakal, mandalina, maydanoz, lahana, böğürtlen, biber ve limondan alınır.
  • D vitamini: Kemiklerin ve dişlerin güçlenmesinde etkilidir. Balık, karaciğer, yumurta, tereyağı ve peynirde bulunur.
  • E vitamini: göz sağlığını korumada etkilidir. Kırmızı et, süt ve süt ürünleri ve bitkisel yağlarda bulunur.
  • K vitamini: Kanı pıhtılaştırma özelliği vardır. Kırmızı et, mısır, pirinç, yeşil sebzeler ve ciğer de bulunur.

Vücudumuzun yapı taşı olan vitamin ve mineral takviyesi nedir? kapsamında mineral içeren besinler: Kalsiyum, iyot, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko da bulunur

Vitamin Ve Mineraller Vücudumuzda Ne İşe Yarar?

*Diş ve diş etlerimizi korur

*Enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır.

*Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

*Karaciğer yağlanmasını engeller.

*Kalp rahatsızlığına iyi gelir.

*Kan şekerini dengeler.

Vitamin ve mineral takviyesi nedir; Vücut direncini, kemikleri güçlendiren vitamin ve mineral ihtiyaçları yaş ve cinsiyete göre değişir. Vücut direncini düşürmemek ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için vitamin ve mineral takviyesi ile mutlaka desteklenmelidir.

 

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu