Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Yüksek Proteinli Ürünlerin Kullanımı

Yüksek Proteinli Ürünlerin Kullanımı
Yüksek Proteinli Ürünlerin Kullanımı
Yüksek Proteinli Ürünlerin Kullanımı

Yüksek Proteinli Ürünlerin Kullanımı

Yüksek proteinli ürünlerinin kullanımı insan vücudunun gelişimi için beslenmede ki yeri çok önemlidir. Protein canlıların gelişiminde ki en temel yapıyı oluşturmaktadır. Proteinli ürünler kas, eklem ve cilt gibi en temel bölgelerin neredeyse % 80 ini oluşturduğundan tüm vücudun ayakta kalabilmesi için yüksek proteinli ürünler son derece önemli gıdalar arasındadır.

Yüksek proteinli ürünler, beslenmenin çok önemli etkilerinin olduğu insan vücudunun gelişimi son dönemlerde daha çok konuşulan konular arasındadır.

Yüksek proteinli ürünlerin kullanımı kas gelişimine ve hücre yenilenmesine olan faydaları ortaya çıktıktan sonra özellikle yaşlı beslenmesinde ve sporcuların beslenmesinde daha çok tercih edilmeye başlanılmıştır. Her yaş grubunun protein desteğine mutlaka ihtiyacı vardır bu göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.

Yüksek proteinli ürünler insülin hormonunun daha iyi çalışmasını, hemoglobin gibi vücutta taşıma görevi yapan organların daha iyi çalışmasını sağlar.

Protein Kaynakları Nelerdir?

  • Hayvansal proteinler
  • Bitkisel proteinler olmak üzere iki ana bölüme ayrılır

Yüksek Proteinli Ürünler Nelerdir?

  • Kırmızı et
  • Beyaz et
  • Süt ve süt ürünleri
  • Karbonhidratlar
  • Çerez grubu ürünler olmak üzere çeşitlendirilebilir.

Yüksek proteinli ürünler kullanımı arasında çeşitli amino grup asitleri içerisinde bulundurmasından dolayı en kaliteli ve yüksek proteinli ürünler arasında kırmızı et ilk sırada yerini alır. Bir günde 85 gr kırmızı et tüketen bir kişi ortalama 32 gr protein ihtiyacını karşılamış olmaktadır.

Kırmızı ete alternatif olarak beyaz et olarak adlandırılan tavuk, balık ve hindi eti de yüksek proteinli ürünler arasında tercih edilmektedir. Balığın yanı sıra içerisinde yüksek protein bulunduran çeşitli deniz ürünleri de bulunmaktadır. Bir günde 85 gr beyaz et tüketen bir kişi ortalama 25 -27 gr arası protein ihtiyacını karşılamış olmaktadır.

Yüksek proteinli ürünlerin kullanımı esaslı olarak, Beyaz et olarak adlandırılan bu et içerisinde daha az yağ bulundurduğundan kolesterolü olan kişiler daha çok tüketmektedir. Yüksek protein ürünler arasında yer alan süt, yoğurt, peynir ve yumurtada içerinde yüksek protein bulundurduğundan her yaş grubunda mutlaka tüketilmesi gereken ürünler arasındadır. İnsan vücudunun gelişiminde temel nokta tam ve dengeli beslenmedir. Ancak bu yaşam koşullarında çokta mümkün olmamaktadır. En azından dönemsel de olsa

Yüksek proteinli ürünlerin kullanımı tüm bu sayılan faydalardan da anlaşılacağı gibi her yaş grubunda mutlaka tüketilmesi zorunlu hale gelmektedir. Yüksek proteinli ürünleri kullanırken tüm vücudun yapı taşlarına da yatırım yapıldığı da unutulmamalıdır.

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu