Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Yüksek Proteinli Ürünlerin Kullanımı

Yüksek Proteinli Ürünlerin Kullanımı
Yüksek Proteinli Ürünlerin Kullanımı
Yüksek Proteinli Ürünlerin Kullanımı

Yüksek Proteinli Ürünlerin Kullanımı

Yüksek proteinli ürünlerinin kullanımı insan vücudunun gelişimi için beslenmede ki yeri çok önemlidir. Protein canlıların gelişiminde ki en temel yapıyı oluşturmaktadır. Proteinli ürünler kas, eklem ve cilt gibi en temel bölgelerin neredeyse % 80 ini oluşturduğundan tüm vücudun ayakta kalabilmesi için yüksek proteinli ürünler son derece önemli gıdalar arasındadır.

Yüksek proteinli ürünler, beslenmenin çok önemli etkilerinin olduğu insan vücudunun gelişimi son dönemlerde daha çok konuşulan konular arasındadır.

Yüksek proteinli ürünlerin kullanımı kas gelişimine ve hücre yenilenmesine olan faydaları ortaya çıktıktan sonra özellikle yaşlı beslenmesinde ve sporcuların beslenmesinde daha çok tercih edilmeye başlanılmıştır. Her yaş grubunun protein desteğine mutlaka ihtiyacı vardır bu göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.

Yüksek proteinli ürünler insülin hormonunun daha iyi çalışmasını, hemoglobin gibi vücutta taşıma görevi yapan organların daha iyi çalışmasını sağlar.

Protein Kaynakları Nelerdir?

  • Hayvansal proteinler
  • Bitkisel proteinler olmak üzere iki ana bölüme ayrılır

Yüksek Proteinli Ürünler Nelerdir?

  • Kırmızı et
  • Beyaz et
  • Süt ve süt ürünleri
  • Karbonhidratlar
  • Çerez grubu ürünler olmak üzere çeşitlendirilebilir.

Yüksek proteinli ürünler kullanımı arasında çeşitli amino grup asitleri içerisinde bulundurmasından dolayı en kaliteli ve yüksek proteinli ürünler arasında kırmızı et ilk sırada yerini alır. Bir günde 85 gr kırmızı et tüketen bir kişi ortalama 32 gr protein ihtiyacını karşılamış olmaktadır.

Kırmızı ete alternatif olarak beyaz et olarak adlandırılan tavuk, balık ve hindi eti de yüksek proteinli ürünler arasında tercih edilmektedir. Balığın yanı sıra içerisinde yüksek protein bulunduran çeşitli deniz ürünleri de bulunmaktadır. Bir günde 85 gr beyaz et tüketen bir kişi ortalama 25 -27 gr arası protein ihtiyacını karşılamış olmaktadır.

Yüksek proteinli ürünlerin kullanımı esaslı olarak, Beyaz et olarak adlandırılan bu et içerisinde daha az yağ bulundurduğundan kolesterolü olan kişiler daha çok tüketmektedir. Yüksek protein ürünler arasında yer alan süt, yoğurt, peynir ve yumurtada içerinde yüksek protein bulundurduğundan her yaş grubunda mutlaka tüketilmesi gereken ürünler arasındadır. İnsan vücudunun gelişiminde temel nokta tam ve dengeli beslenmedir. Ancak bu yaşam koşullarında çokta mümkün olmamaktadır. En azından dönemsel de olsa

Yüksek proteinli ürünlerin kullanımı tüm bu sayılan faydalardan da anlaşılacağı gibi her yaş grubunda mutlaka tüketilmesi zorunlu hale gelmektedir. Yüksek proteinli ürünleri kullanırken tüm vücudun yapı taşlarına da yatırım yapıldığı da unutulmamalıdır.

Leave a comment